Tor pośredniej częstotliwości trx SSB/CW na mosfetach

Kolejny temat do niskoszumowy odbiornik, oparty o wzmacniacz pośredniej częstotliwości na tranzystorach mosfet. Jest klasyczny układ takiego wzmacniacza opisany w książce „Poradnik UKF-owca” Bieńkowskiego oparty o rozwiązanie F6CER. Moduł ten był już w SP wykonywany przez kilku kolegów, Moje rozwiązanie będzie kolejną wariacją na temat…
Cel projektu: wykonanie wzmacniacza z dużą dynamiką o niskich szumach własnych.

Jako że większość elementów jest jeszcze dostępna, można pokusić się o wykonanie wzmacniacza na bazie oryginalnego schematu z pewnymi modyfikacjami własnymi oraz innych kolegów. Jedną z takich opcji wykonał kolega Andrzej SP9HLZ i na bazie jego rozwiązania została opracowana płytka PCB. Płytka kończy się wyjściem sygnału ze wzmacniacza p.cz., więc dalsze stopnie w tym demodulator trzeba zaprojektować samemu.
W rozważaniach różnych koncepcji jest demodulacja SSB na 9 MHz, a CW na drugiej pośredniej 500 kHz z filtrem elektromechanicznym.
Moje modyfikacje:
– wykorzystanie dwóch filtrów w p.cz. do SSB i CW (p.cz. 9MHz w tym PP9), na płytce jest miejsce jakby dla dwóch PP9 ale to będę różne filtry.
– druga p.cz. dla CW na 500 kHz z filtrem elektromechanicznym (oddzielny moduł),
– wykorzystanie dostępnych kubków do filtrów w p.cz. (są do kupienia „215” na znanym portalu),
– inne rozwiązanie wejścia na płytce p.cz.: jedno wejście z J310 i przełączanie filtrów mini przekaźnikami,
Sygnał z mieszacza RX i modulatora SSB będzie podawany na wejście płytki wzmacniacza p.cz., wyjście sygnału TX SSB będzie po pierwszym stopniu wzmacniacza za filtrem SSB. Płytka będzie uruchamiana poszczególnymi blokami – testowane poszczególne stopnie po kolei.
Układ jest bardzo „przejrzysty”, co mi się podoba i nie ma możliwości by to nie działało.
Stan prac na koniec kwietnia (2023)… na zdjęciach. Zestrojony obwód wejściowy na kubku „215”.

 

Widok zmontowanej częściowo płytki do uruchomienia.

Pomiary filtru SSB PP9 i filtru CW.

Płytka w wersji zmontowanej, pracuje bez wzbudzeń z funkcjonującą automatyką.

Pomiar widma szumów toru p.cz.: widoczny szum stopnia wejściowego na J310 (szum na szerokości filtru SSB), co jest dobrą informacją względem czułości i szumów własnych toru wzmacniacza na trzech mosfetach 3N200. Teraz prace koncepcyjne nad stopniem mieszacza odbiornika i demodulatora SSB/CW (w planie dla CW II p.cz. z filtrem elektromechanicznym).