Kolejny temat do niskoszumowy odbiornik, oparty o wzmacniacz pośredniej częstotliwości na tranzystorach mosfet. Jest klasyczny układ takiego wzmacniacza opisany w książce „Poradnik UKF-owca” Bieńkowskiego oparty o rozwiązanie F6CER. Moduł ten był już w SP wykonywany przez kilku kolegów, Moje rozwiązanie będzie kolejną wariacją na temat…
Cel projektu: wykonanie wzmacniacza z dużą dynamiką o niskich szumach własnych.
Jako że większość elementów jest jeszcze dostępna, można pokusić się o wykonanie wzmacniacza na bazie oryginalnego schematu z pewnymi modyfikacjami własnymi oraz innych kolegów. Jedną z takich opcji wykonał kolega Andrzej SP9HLZ i na bazie jego rozwiązania została opracowana płytka PCB. Płytka kończy się wyjściem sygnału ze wzmacniacza p.cz., więc dalsze stopnie w tym demodulator trzeba zaprojektować samemu.
W rozważaniach różnych koncepcji jest demodulacja SSB na 9 MHz, a CW na drugiej pośredniej 500 kHz z filtrem elektromechanicznym.
Moje modyfikacje:
– wykorzystanie dwóch filtrów w p.cz. do SSB i CW (p.cz. 9MHz w tym PP9), na płytce jest miejsce jakby dla dwóch PP9 ale to będę różne filtry.
– druga p.cz. dla CW na 500 kHz z filtrem elektromechanicznym (oddzielny moduł),
– wykorzystanie dostępnych kubków do filtrów w p.cz. (są do kupienia „215” na znanym portalu),
– inne rozwiązanie wejścia na płytce p.cz.: jedno wejście z J310 i przełączanie filtrów mini przekaźnikami,
Sygnał z mieszacza RX i modulatora SSB będzie podawany na wejście płytki wzmacniacza p.cz., wyjście sygnału TX SSB będzie po pierwszym stopniu wzmacniacza za filtrem SSB. Płytka będzie uruchamiana poszczególnymi blokami – testowane poszczególne stopnie po kolei.
Układ jest bardzo „przejrzysty”, co mi się podoba i nie ma możliwości by to nie działało.
Stan prac na koniec kwietnia (2023)… na zdjęciach. Zestrojony obwód wejściowy na kubku „215”.
Widok zmontowanej częściowo płytki do uruchomienia.
Pomiary filtru SSB PP9 i filtru CW.
Płytka w wersji zmontowanej, pracuje bez wzbudzeń z funkcjonującą automatyką.
Pomiar widma szumów toru p.cz.: widoczny szum stopnia wejściowego na J310 (szum na szerokości filtru SSB), co jest dobrą informacją względem czułości i szumów własnych toru wzmacniacza na trzech mosfetach 3N200. Teraz prace koncepcyjne nad stopniem mieszacza odbiornika i demodulatora SSB/CW (w planie dla CW II p.cz. z filtrem elektromechanicznym).
Udało się uruchomić poprawnie moduł wzmacniacza p.cz., z uwzględnieniem kluczowych zmian w układzie które trzeba zrobić dla poprawnego funkcjonowania ARW.
W związku z tym opracowałem nową dwustronną wersję płytki z jednym filtrem pod zamówienie PCB w płatkarni. Projekt został oparty o dostępne (jeszcze) elementy. Jako cewki zostały użyte 7×7 nr 215 – najtrudniejsze elementy do pozyskania ale są jeszcze na alle…, dodany został stabilizator napięcia 12V (zakładając zasilanie główne 13,8V), istotne wyprowadzenia zostały podprowadzone na listwę goldpinów.
Płytki zostały wykonane i są już rozdysponowane, ale w planie jest kolejne zamówienie.
Poniżej zdjęcia PCB które zostały wykonane w wersji 1.0.
By, nie powielać tych samych informacji w internecie całość opisów i kontynuacja tematu dla kolejnych wersji wzmacniacza jest pod tym linkiem na stronie sp-hm.pl:
http://sp-hm.pl/thread-451.html
Realizacja toru p.cz. w kolejnych wersjach ze zmodyfikowanym torem p.cz. i z dwoma filtrami (SSB/CW).
Realizacja kolejnych modułów trasnceivera
Całość transcivera w obudowie