ODBIORNIK KF F6BQU

Odbiornik SSB 20 m wg. F6BQU rok 2005

Opis dotyczy układu wykonanego i praktycznie przetestowanego wg. układu F6BQU – którego opis znajduje się na stronie internetowej autora. Opis jest wykonany bardzo dokładnie przez autora, ze zdjęciami i schematami oraz rysunkami płytek drukowanych.

SANYO DIGITAL CAMERA

Strona internetowa opisu F6BQU http://lpistor.chez.tiscali.fr/rxblucw.htm

Moja wersja została wykonana dokładnie wg. płytki autora z uwzględnieniem możliwości zastosowania dostępnych w sklepach tanich podzespołów elektronicznych. Układ odbiornika jest superheterodyną, z pojedynczą przemianą częstotliwości z charakterystyką odbiornika kształtowaną poprzez filtr kwarcowy – drabinkowy. Płytkę drukowaną wykonałem metodą termiczną (folia), a następnie wytrawiłem w chlorku i powierciłem.

Na wejściu znajduje się pasmowy wzmacniacz w.cz.  na J310, pierwszy mieszacz z wykorzystaniem 1/3 układu MC3362P.  Następnie sygnał przechodzi do filtru kwarcowego oraz do wzmacniacza p.cz. na układzie MC1350P i ponownie trafia do MC3362 jako demodulatora kolejne 1/3 układu.  Wzmacniacz m.cz. został wykonany na układzie LM386. Układ zawiera dobrą automatykę oraz wskaźnik S-metr. Strojenie odbywa się poprzez diody pojemnościowe włączone w układ wewnętrznego generatora MC3362.

Najważniejszą sprawą było dopasowanie układu do posiadanych elementów wg. własnej koncepcji zmian. Z powodu np. braku układu MAX 293 został ten element całkowicie pominięty (w pierwszej wersji uruchamiania układu). Jako częstotliwość pośrednią wybrałem 8867 kHz,  ze względu na dostępność kwarcy oraz na dogodną częstotliwość VFO.

SANYO DIGITAL CAMERA Wersja na pasmo 80 m.
Jako obwody wejściowe zastosowałem kubki 7×7 nr 219 z równoległym kondensatorem 280 pF, co dało rezonans w paśmie 80 m (konieczność modyfikacji ścieżek). Uruchomienie po prawidłowym montażu nie nastręcza żadnych trudności. Dobrałem częstotliwość VFO (5367-5067 kHz) – 40 zwoi DNE 0,4 na toroidzie Amidon T-50-6 (duży żółty) oraz kondensatory 100 + 39 pF. Dużym ułatwieniem w ustawieniu VFO jest zastosowanie licznika częstotliwości lub częstościomierza.

SANYO DIGITAL CAMERAWersja na pasmo 20 m.
W drugiej wersji uruchomiłem odbiornik w paśmie 14 MHz, jako obwody wejściowe zastosowałem kubki 7×7 nr 234 wraz z równoległymi kondensatorami 47 pF, sprzężenia zostały zmniejszone do wartości 1,8-3,3 pF, a sprzężenie do J310 do 27 pF. Kondensatory w obwodzie VFO zostały zmienione na 100+20 pF. Częstotliwość pośrednia oczywiście została bez zmian 8867 kHz. Przy tak dobranych elementach odbiornik sprawował się bardzo dobrze.

Podsumowanie.
Układ działa bardzo poprawnie, jest odporny na zakłócenia, polecam do prowadzenia nasłuchów w paśmie 80 lub 20m. Zachęcam do jego powielenia.